in , ,

Bimbo Ademoye, Nse Ikpe-Etim, Tobi Bakre, Chidi Mokeme bag AMVCA Nominations | See Full List

MultiChoice has announced the nominations for this year’s Africa Magic Viewers Choice Awards (AMVCA). Billed for its ninth edition this year, the award recognizes groundbreaking and exciting work in Africa’s energetic entertainment industry.

Nigeria’s Tobi BakreChinedu IkediezeBimbo AdemoyeNkem Owoh, and Blossom Chukwujekwu all bagged nominations in the different categories of the prestigious award.
The 2023 AMVCA ceremony will be held in Lagos, Nigeria on May 20th and will be broadcast live on all Africa Magic channels.

See the full list of nominations below:

BEST ACTOR IN A COMEDY
Adokiye Horsfall (Romeo WJ)- Inside Life
Charles Etubiebi – Just Friends
Charles Inojie – City Hustler
Chinedu Ikedieze – Aki and PawPaw
Kunle Idowu – Unintentional
Nedu Ani (Nedu Wazobia) – Inside Life
Nkem Owoh – Battle On Buka Street
Nosa Afolabi – The Razz Guy
Samuel Perry (Broda Shaggi) – Inside Life
Samuel Perry (Broda Shaggi) – Survivors

BEST ACTOR IN A DRAMA
Blossom Chukwujekwu – The Trade
Chidi Mokeme – Shanty Town
Chimezie Imo – Choke
Daniel Etim-Effiong – Kofa
Femi Adebayo – King of Thieves (Agesinkole)
NKakalukanyi Patriq – Tembele
O.C. Ukeje – Black Mail
Richard Mofe Damijo – Four Four Forty-Four
Tobi Bakre – Brotherhood
Tope Tedela – All The Colours Of The World Are Between Black and White

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Albert Oluwatoyin – Visa On Arrival
Bimbo Ademoye – Selina
Funke Akindele – Battle On Buka Street
Grace Wacuka – Married to Work
Mercy Johnson – Battle On Buka Street
Mercy Johnson – Passport

BEST ACTRESS IN A DRAMA
Bimbo Ademoye – Anikulapo
Enado Odigie – Flawsome
Immaculata Oko Kasum – Ile Owo
Ini Dima-Okojie – Flawsome
Ini Edo – Shanty Town
Nimo Loveline – The Planters Plantation
Nse Ikpe-Etim – Shanty Town
Osas Ighodaro – Man of God
Queen Nwokoye – Strained
Scarlet Gomez – Wura

BEST SUPPORTING ACTOR
Abdisattar Ahmed – Gacal
Bucci Franklin – The Razz Guy
James Webbo – County 49
Jeff Roberts Walusimbi – Bedroom Chains
O.C. Ukeje – Brotherhood
Taiwo Hassan – Anikulapo
Yinka Quadri – Anikulapo

BEST SUPPORTING ACTRESS
Dorcas Shola Fapson – Man of God
Efe Irele – Four Four Forty-Four
Gina Castel – Kofa
Ivie Okujaye – On Your Own
Sola Sobowale – Anikulapo
Teniola Aladese – Love in a Pandemic
Toni Tones – Brotherhood

BEST SHORT FILM

Adeoye Adetunji – Pa Aromire
Gbenga Salu – Convictus
Nkem Nwaturuocha – The Song Maiden
Teniola Zara King – Teju’s Tale
Usama Mukwaya, Loukman Ali – Sixteen Rounds
Uzoamaka Aniunoh – Love Language

Victor Onwudiwe, Goodnews Erico Isika – Away

BEST ONLINE SOCIAL CONTENT CREATOR
Abiola – VIP Bathroom
Adeaga Bukunmi – Fake Alert with Mercy Johnson
Bimbo Ademoye – Iya Barakat Teropi Secxxion
Edem Victor – The Activist
Elozonam, Kie Kie – Back From The Future
Isbae U – My Sweet Mother In-law
Kenzy Udosen – Quick Pronunciations
Oluwadolarz and Abayomi Alvin – Soldiers at War (Compilation)
Steve Chuks – Husband’s Side Chick
Tee Kuro – Nollywood Epic Love Story Parody (The Finale)

BEST ORIGINAL TELENOVELA
Covenant
Dede
Huba
Itura
Mahinga
Maida
Mpali
Prestige
Salem

BEST UNSCRIPTED ORIGINAL
Come Play Naija
Judging Matters
Kan-See-Me
King Bugar
Off Air with Gbemi & Tools
Rock that Aisle Again
Sakofa

BEST ORIGINAL COMEDY SERIES
Co-Habits
Flatmates
Mussulando
My Siblings and I
Njoro Wa Uba
Popi
RSM
The Johnsons
The Return of Original Comedy
Uncle Limbani

BEST ORIGINAL DRAMA SERIES

A Infiltrada
Accra Medics
Dirty Laundry
Junior Drama Club
Njila
Pazia
Pete
Ricordi
The Rishantes
To Have and To Hold
Unmarried

BEST ART DIRECTOR
Olalekan Isiaka – Shanty Town
Olatunji Afolayan – Battle On Buka Street
Olugbenga Ogunshina and Joy Kadiri – Brotherhood
Pat Nebo & Temple Chima Adighije – Crime & Justice
Toka Mcbaror – Almajiri
Uche Nwaohiri & Tunde Lawal – Diiche
Wale Adeleke – King Of Thieves (Agesinkole)

BEST COSTUME DESIGNER
Adeola Art-Alade – The Real Housewives of Lagos Reunion Episode
Bolanle Austen-Peters, Clement Effanga, Juliana Dede – Man of God
Bunmi Fashina, Tiannah Empire & Secrets of April – Shanty Town
Ezugworie Franca – Brotherhood
Kingsley Okoye Rex – Nnewi The Land of Gold
Millicent Jack – Four Four Forty Four
Toyin Ogundeji – Anikulapo

BEST LIGHTING DESIGNER
Francis Wanyahdeh – Crime & Justice
Francis Wanyahdeh & Ebuka Enejere – Diiche
Godwin Lawal – Tarella
Ismail Adewunmi – Ile Owo
Lanre Omofaiye – Anikulapo
Mathew Yusuf – Brotherhood
Muri Salami – Four Four Forty Four
Renaldo Van Den Berg, Emmanuel Patrick, David Otuokere – Real Housewives of Lagos
Segun Adeleke – Flawsome
Walter Odhiambo – Shanty Town

BEST PICTURE EDITOR

Kimera Paul
Tembele

Martini Akande
Brotherhood

Sanjo Adegoke
King of Thieves (Agesinkole)

Steve Sodiya
Ijakumo the Born Again Stripper

Temitope Folarin
Anikulapo

Valentine Chukwuma
Battle on Buka Street

BEST SOUND EDITOR

Anu Afolayan
Anikulapo

Dare Olaitan, Adio Solanke
Ile Owo

Fredrick Karumba
Click Click Bang

Grey Jones
The Set Up 2

Ismail Kyobe Ssebowa
Bedroom Chains

Kazeem Agboola
Ijakumo the Born Again Stripper

Kolade Kayode Morakinyo
Shanty Town

Kolade Morakinyo, Pius Fatoke
Battle On Buka Street

Q Rodney Abia, Angelo Anosike, Kayode Kasum
Obara’ M

Shiloh Godson
Black Mail

BEST SOUND TRACK

Abiola Olayinka, Habeeb Adebayo
L.I.F.E.

Adam Songbird and Tolu Obanro
King of Thieves (Agesinkole)

Gbas Gbos by Tolu Obanro and Adam Songbird
Battle on Buka Street

Jaysynths and Hotkid
Shanty Town

Joel Christian Goffin
Black Mail

Kent Edunjobi
Anikulapo

Q Rodney Abia, Angelo Anosike, Kayode Kasum
Obara’ M

BEST MAKE UP
Carina SFX – The Trade
Feyzo Artistry – Ile Owo
Francisca Otaigbe – King of Thieves (Agesinkole)
Hakeem Effects Onilogbo – Anikulapo
Hakeem Effects Onilogbo, Jemila Sedik – Battle on Buka Street
Maryam Ndukwe , Hakeem Effects Onilogbo – Shanty Town
Sandra Oyiana-Ogbeni – Tarella

BEST WRITER
Funke Akindele, Jack’enneth Opukeme, Stephen Oluboyo, Jemine Edukugho – Battle on Buka Street
Jade Osiberu – The Trade
Sodi Kurubo, Stephanie Dadet and Victor Aghahowa – Diiche (Episode 5)
Sola Dada – Anikulapo
Tunde Apalowo and Jeffery Musa David – Kanaani
Uche Ateli – Choke
Yinka Laoye  – King of Thieves (Agesinkole)

BEST CINEMATOGRAPHER
Charles Oleghe – Diiche
Ekuka Ishaq – Tembele
Idowu Adedapo – Ijakumo the Born Again Stripper
Idowu Adedapo (Mr Views) – Flawsome
Jonathan Kovel – Shanty Town
Jonathan Kovel – Anikulapo
Loukman Ali – Brotherhood
Mex Ossai, Philip Okpokoro, Esmond Igho, KC Obiajulu, Goke Oyerinde – Real Housewives of Lagos
Paul Gambit – Jolly Roger
Yinka Edward – Crime & Justice

BEST MOVIE SOUTHERN AFRICA
Elvis Chucks – Jewel
Emmanuel Mwape – Silver Lining
Leburugraphy – Ke Bona Spoko

BEST MOVIE EAST AFRICA
Click Click Bang
Philip Karanja Njenga
Elenor Nabwiso
Karamoja
Gashumba Emmanuel
Dial M for Maya
Hassan Mageye
Bedroom Chains
Lucy Mwangi
Baba TwinsMugisha Herbert Morris
Tembele
Nadira Shakur
Married to Work
Omar Hamza
Gacal
Wilson Nkya & Jane Moshi
Frida
Wilson Nkya & Philipo Ngonyani
Mvamizi (The Intruder)

BEST MOVIE WEST AFRICA
Jade Osiberu – Brotherhood
Chris Odeh – Choke
Kayode Kasum – Obara’ M
Kunle Afolayan – Anikulapo
Rent-A-Studio & Native Media TV – Kanaani
Samira Yakubu – Red Carpet
Winifred Mena Ajakpovi  – Four Four Forty Four

BEST TELEVISION SERIES
Adeola Art-Alade & Dare Art Alade – Real Housewives of Lagos
Bovi Ugboma, Ann Obaseki – Visa On Arrival (Season 1)
Dimbo Atiya, Rahama Sadau, Safina Mellisa – The Plan
Grace Kahaki & Philippe Bresson – Single Kiasi
Ife Olujuyigbe, Kayode Kasum – When are we getting marriedJames Omokwe -,Diiche
Millicent Ogutu – County 49
Tola Odunsi & Akin Akinkugbe – Flawsome
Vincent Nwachukwu – Game On (Season 2)
Yinka Edward – Crime & Justice

BEST DOCUMENTARY
Best Okoduwa – 100 of Us
Charles F. Solomon – Way to the Top
Charles F. Solomon; Oluchi Nsofor; Aaron Olayemi; Famous Odion- Green: – The Amazons
Chude Jideowo – Awaiting Trial
Nathaniel George – Truck Blind Spot
Nora Awolowo – Nigeria-the Debut
Nora Awolowo – Baby Blues

BEST DIRECTOR
Adebayo Tijani and Tope Adebayo – King of Thieves (Agesinkole)
Babatunde Apalowo – All The Colours of the World are between Black and White
Bolanle Austen-Peters – Man of God
Dimeji Ajibola – Shanty Town
Jade Osiberu – The Trade
Kunle Afolayan – Anikulapo
Loukman Ali – Brotherhood
Mugisha Herbert Morris – Tembele
Obi Emelonye – Black Mail
Tolu Ajayi, Fiyin Gambo, Ifeoma Chukwuogo, James Omokwe – Diiche

THE MULTICHOICE TALENT FACTORY FILM
A Quiet Intruder
Cheza
Leaked
Revisit
Stinger
Strings

BEST INDIGENOUS LANGUAGE – SWAHILI
Daniel Manege – Mpiganaji
Freddy Feruzi – Dau
Malcom Hamisi – Barakatatu
Philip Karanja Njenga – Click Click Bang
Phoebe Ruguru & Njue Kevin – Safari
Wilson Nkya- Mvanmizi  – The Intruder
Wilson Nkya & Jane Moshi – Frida

BEST INDIGENOUS LANGUAGE – YORUBA
Funmi Bank Anthony Abdullahi Abdulrasaq- Abebi Seranko Seniyan
Karamot Adeboye – Morenikeji
Kunle Afolayan – Anikulapo
Okusanya Bayonle Samson – Mr Raji
Ololade Tijani-Ebong – Ogeere

BEST INDIGENOUS LANGUAGE – HAUSA
Abubakar Bashir Maishadda – Aisha
Evans Ejiogu – Kwana Casa’in
Nancy Yiljep – Guzama
Ty Shaban – Lulu Da Andalu

BEST INDIGENOUS LANGUAGE – IGBO
Brown Ene, Victor Onwudiwe, Ben Cassie – Ifediche
Shileold A. Ibironke – Ijeoma
Shileold A. Ibironke – Ego Mbute
Trinity Ugonabo – The Bride Price (imego)
Victor Iyke – Uhuruchi

BEST OVERALL MOVIE
Femi Adebayo – King of Thieves (Agesinkole)
Funke Akindele – Battle on Buka Street
Jade Osiberu – Brotherhood
Kayode Kasum – Ile Owo
Kunle Afolayan – Anikulapo
Mugisha Herbert Morris – Tembele
Winifred Mena-Ajakpovi – Four Four Forty Four

Written by Taiwo Afolayan

Taiwo is a multinational award-winning Art & IT Consultant and a Certified Management Consultant. He is the Editor-in-Chief of The Fashionistar Africa, Co-Founder of Argitech Limited, and an SDGs Advocate. He has over 10 years of experience in journalism, digital artistry, analytics, and photography. He enjoys listening to music, watching movies, and cycling.

Exciting Easter as Maltina Spreads Festive Cheer to Nigerians

First Pioneering Nigerian Film As Craft: Kunle Afolayan